Traktor tuning – na czym polega?

Zwiększenie mocy przez traktor tuning

Każdy rolnik wie, jak ważna jest moc ciągnika. Zwłaszcza dzisiaj, w dobie nowoczesnych maszyn rolniczych, które takich wysokich mocy wymagają. Jest rzeczą powszechnie wiadomą, że coraz trudniej jest dziś utrzymać się gospodarując na niewielkim areale. By uprawiać natomiast większy obszar konieczny jest mocny traktor i nowoczesny park maszynowy. Nie trzeba jednak kupować nowego traktora, jeśli uznamy, że w dotychczas użytkowanym brakuje nieco mocy. Czasem wystarczy zrobić traktor tuning.

Obecnie istnieją firmy zdolne zwiększyć moc silnika nawet o dwadzieścia procent. Są to firmy, które specjalizują się w tuningu silnika i zwiększaniu jego mocy w traktorach rolniczych. Potrafią jednak nie tylko znacznie powiększyć moc, nawet o jedną piątą, jak już zostało wspomniane, ale również zmniejszyć spalanie o około dziesięć procent. Tego typu tuning traktorów jest szczególnie przydatny w przypadku na przykład zakupu nowych gruntów pod uprawę. Jeśli się zwiększy swoje gospodarstwo o dwadzieścia procent, w takim samym stosunku można dokonać zwiększenia mocy silnika już wcześniej użytkowanego ciągnika rolniczego.

Bezpieczna poprawa parametrów

Należy jednak pamiętać o tym, że chiptunning traktorów Białystok jest stosowany w ciągnikach nowoczesnych. Jest to praktyka podobna do tuningu samochodów osobowych. U niektórych rolników pojawia się obawa, że tego typu ingerencja w ustawienia fabryczne może doprowadzić do jego uszkodzenia. Fachowcy z całym przekonaniem twierdzą jednak, że nie jest to prawda. Jeśli tego typu praktykami zajmuje się profesjonalna firma, cała procedura zwiększania mocy jest absolutnie bezpieczna dla jednostki napędowej. Pamiętać również należy, że ustawienia fabryczne często posiadają ograniczenia mocy po to, aby spełniać restrykcyjne normy emisji spalin. Nie mają więc racji ci, którzy twierdzą, że ingerowanie w ustawienia fabryczne i tuning ciągników rolniczych są szkodliwe.
Chiptuning nie jest, rzecz jasna, procedurą darmową, ale jest oczywiście wielokrotnie tańszy od nowego traktora. Bardzo często może lepiej opłacać się kupić nowy traktor o mniejszej mocy i poddać go tuningowi, niż zapłacić dużo więcej za ciągnik rolniczy o większych parametrach.